bLaCqKid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

bLaCqKid

YéNi BiLGi MéKaNıMıZ..

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

öLüM'üN TüTüN'DéN Mi OLaCaK..?

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

öLüM'üN TüTüN'DéN Mi OLaCaK..? Empty
MesajKonu: öLüM'üN TüTüN'DéN Mi OLaCaK..?   öLüM'üN TüTüN'DéN Mi OLaCaK..? Icon_minitimeSalı Ara. 30, 2008 8:34 pm

Sigaranın Zararları;

• Beyin tümörlerinin %99’u, Beyin kanamalarının %85’i,

• Akciğer kanserlerinin %90’ı, Gırtlak kanserlerinin %99’u sigara kaynaklıdır.

• Sigara içenlerin vücuduna %15 ilâ %33 daha az oksijen girmektedir. Bu en önce beyin ve kalbin harabiyeti demektir.

• Tütün dumanında 4000 adet zararlı madde vardır.

• Tiryaki kadınların çocuklarında sakatlık ihtimali %65 gibi ciddi bir çizgidedir.

• Sigara içen kadınlarda kısırlık 10 kat fazladır.

• Erken doğum ve düşüklerin %80’inin sebebi sigaradır.

• Dünya ülkelerinde çıkan yangınların %70’inden sigara sorumludur.

• Sigara içenlerde ani ölüm, içmeyenlere oranla 10 kat fazladır.

• 5-50’nin altındaki erkeklerde koroner (kalp)den ölenlerin %80’i sigara kaynaklıdır.

• Bacak damar tıkanıklıklarının %90’ı sigaradandır.

• Günde 1 paket sigara içenlerin vücudunda 20 yılda 7 kg. is ve katran birikimi olmaktadır.

• Günde bir paket sigara içen kişi sigaraya yılda CHF 2’190 harcar

TÜTÜN DUMANINA MARUZ KALMAK ÖLDÜRÜYOR...

Tütün dumanına maruziyet, dünyada her yıl milyonlarca insanın ölümüne neden olmaktadır.

1) Bu duman karışımı; formaldehit, siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum (pil asidi) ve aseton (oje çıkarıcı) gibi 4.000 kimyasal madde içerir. Arsenik, benzen, vinil klorür gibi en az 40 tanesi kanserojen olan bu kimyasal karışımlar, tütün dumanında, sigarayı içen kişinin doğrudan içine çektiği dumandan çok daha fazla bulunur.

2) Tütün dumanına maruz kalmak, kanser, amfizem ve kalp hastalıkları gibi birçok hastalığa neden olmaktadır.

3) Çocuklar tütün dumanın zararlı etkilerine karşı çok daha hassastırlar.

4) Tütün dumanının zararları, maruz kalma süresi uzadıkça artmaktadır.

TÜTÜN DUMANINA MARUZ KALMANIN BİRAZI BİLE ZARARLIDIR...

1) Başkalarının tütün dumanına sadece 30 dakika maruz kalmak, uzun süreli sigara içiciliğinde ortaya çıkanlarla aynı fiziksel etkileri ortaya çıkarmakta ve sigara içmeyenlerde kalp hastalığı riskini arttırmaktadır.

2) Başkalarının tütün dumanını solumaktan kaynaklanan kanser ölümlerinin oranı; asbest, radyoaktif nükleid, arsenik, benzen, vinil klorür, radyasyon, pestisid (tarım ilaçları), tehlikeli atıklar, içme suyunda bulunan kimyasallar, endüstriyel kimyasallar ve madeni atıkların hepsinin toplamından kaynaklanan kanser ölümleri oranından daha fazladır.

TÜTÜN DUMANINA MARUZİYET ÖZELLİKLE ÇOCUKLARI TEHDİT ETMEKTEDİR...

Bebeklerde ve çocuklarda

1) Ani bebek ölümleri,
2) Astım vakaları,
3) Kulak enfeksiyonları,
4) Solunum yolu enfeksiyonları
her yıl artış göstermektedir.

Tütün dumanına maruz kalmak, bebeklerde düşük doğum ağırlığına neden olmaktadır.

Kanuna göre tütün ürünlerinin tüketilemeyeceği kapalı alanlar nerelerdir?

Tütün tüketiminin yasak olduğu kapalı alanlar:
a) Kamu hizmet binaları,
b) Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binalar,
c) Taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçları,
ç) Okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı (ve açık) alanları,
d) Özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerdir.

16 Mayıs 2008 tarihli 26878 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Başbakanlık Genelgesinde kapalı alan; sabit veya seyyar bir tavanı veya çatısı (çadır, güneşlik vb. dahil) olan, kapıları, pencereleri ve giriş yolları dışında bütün yan yüzeyleri geçici veya kalıcı olarak tamamen kapatılmış alanlar ile aynı şekilde tavanı veya çatısı olup yan yüzeylerinin yarısından fazlası kapalı bulunan yerler olarak tanımlanmaktadır.
https://pc-rehberi.yetkin-forum.com

1 sayfadaki 1 sayfası